TERS AÇI

ASUDE BÜRÇEK

Tarih : 10-04-2019 15:36

"Geleceğimizin Güvencesi, En Kutsal Meslek"

  ‘Sizin en hayırlınız Kuran-ı Kerim’i öğrenen ve öğreteninizdir.’ Hadis-i şerifi ve Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Öğretmenler; dünyanın her yerinde insan topluluğunun en özverili ve saygıdeğer unsurlarıdır.’sözlerinden ilham alarak yaklaşık 7 yıl kadar önce Kuran kursu öğretmenliğini hedef olarak belirledim ve 3 yıl önce de mesleğim adına ilk adımımı attım.

 

  Günümüzde birçok öğretmen adayının atanamama,hak ettiği değeri görememe,istediği yerlerde görev yapamama,yeterli maaşı alamama vb. daha birçok mesleki konudan muzdarip olduğunu biliyoruz.

   

  Bugün,öğretmenliğin saymış olduğum maddi yönüne değil de asıl önemli olan manevi yönüne dikkat çekeceğiz ve olması gereken öğretmenlikle şimdiki öğretmenleri kıyaslayarak gelecek nesli yetiştirecek olan öğretmenlerde bulunması gereken özellikleri kendi tecrübelerimden faydalanarak size aktarmaya çalışacağım.

 

  Tabii ki eski ve yeni nesil öğretmenleri kıyaslarken sayacak olduğum olumsuz özelliklerin sadece öğretmenlerden kaynaklandığını düşünmediğim için suçu sadece onlara atmadığımı ve bunda,öğrenci ve velilerin de payının olduğunu düşündüğümü belirtmek istiyorum.

 

  Günümüzde, eskiye nazaran öğretmenlere ve öğretmenliğe gösterilen sevgi ve saygının azalmasının sebeplerini;öğretmenliğin sadece bir meslek olarak görülmesine, kalben sevilmesinden dolayı değil de şartlarının cazip olmasından dolayı tercih edilmesine,öğretmenlerin mesleklerine yeteri kadar ehemmiyet vermemelerine,sorumluluklarını gerektiği gibi yerine getirmemelerine,ehil olan kişilerin öğretmenliklerini icra etmemelerine, bir öğretmenin yapmış olduğu yanlış bir davranışın bedelini bütün öğretmenlerin ödemesine,öğrenciyi kazanma odaklı olmamalarına ve öğrenci-öğretmen ilişkilerinin zayıf olmasına bağlayabiliriz.

 

   Bu sorunun çözüme kavuşabilmesi için;öğretmen adaylarının mesleklerini seçerken karakter ve fıtratlarını göz önünde bulundurarak hareket etmeleri,öğrencilere teorik bilgiden çok daha fazlasını vermeleri gerektiğinin bilincinde olmaları,yapacakları ufacık bir hatanın bile öğrenci açısından çok önemli  bir yere sahip olduğunu unutmayıp,çocuk/ergen psikolojisine uygun hareket etmeleri ve öğrencilerin öğretmenlerinin her hareketini gözlemlediğinin farkında olup onlara örnek birer insan olmaları gibi maddeleri sıralayabiliriz.

 

Gelecek yıllarda eğitim seviyemizin Avrupa ülkeleriyle yarıştığı,öğretmenlerin,mesleklerini çıkar amacı gütmeden yaptığı,öğrencilerin,öğretmenlerinin her hareketinden feyiz aldığı bir ülkede yaşayabilmemiz temennisiyle…

  • Facebook da Paylaş

Yorumlar

Diğerleri

ARŞİV