Ana Sayfa  /    /  Bir zamanların büyük moda akımıydı 3 bin kişiyi öldürdü
  • Facebook da Paylaş
Bir zamanların büyük moda akımıydı 3 bin kişiyi öldürdü
  • 21-06-2019
  • 0 yorum
  • 18978 okunma
Başta insanın kulağına bir moda akımının can alacağı saçma gelse de, 19. Yüzyıl kadınları arasında çok moda olan o kabarık krinolin etekler 3 bin kişiyi öldürdü.
İlk olarak burjuva sınıfının tercihi olan bu etekler zaman içerisinde orta sınıfında sıkça kullanmaya hatta gündelik işlerini yaparken bile bu etekleri giymeye başlamasıyla kaza oranları daha da artmaya başladı.
 
2
 
Bu iç etekler orijinal at kılından dokunmuş kumaşlardan üretilmekteydi. Bir süre sonra at kılından vazgeçilerek pamuktan yapılmaya başlanmasıyla birlikte kafes etekler çok popüler oldu.
3
 
Ancak krinolin olarak bilinen bu eteklerin tehlikeli bir yanları da vardı çünkü bu aksesuar çok çabuk alev alıp yanabilen bir yapıya sahip olmasından dolayı özellikle kadınlar yemek yaparken etekleri alev almasıyla tehlikeli bir duruma dönüştü.
4
 
1864 yılında New York Times gazetesi tüm dünyada 40 binden fazla kadının çemberli etekleri tutuştuğu için yanarak öldüklerini belirtti. Kadınların bu eteklerle yaşadığı bir başka sıkıntıysa tren raylarına sıkışmasına neden olmasından dolayı bir başka sorunu da beraberinde getirdi.
5
 
Neyse ki bu moda kısa bir süre sonra etkisini kaybetti. İkinci Dünya Savaşı sonrası yeniden canlanır gibi olduysa da ancak resmi davetlerde nadiren kullanılan bir tarza dönüştü. Günümüzde de gelinliklerde kullanılıyor.
6
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
WhatsApp İhbar Hattı
 
       0505 774 7 447
             MAİL
07habermagazin@gmail.com
 
    HABER MÜDÜRÜ 
 
GENEL YAYIN YÖNETMENİ
 
KENAN ŞEREF DEMİRKAN
 
 
 

Yorumlar

Diğerleri

ARŞİV