Ana Sayfa  /  GÜNDEM  /  Koronavirüs korkusuyla hayvanları sokaklara terk ediyorlar!
  • Facebook da Paylaş
Koronavirüs korkusuyla hayvanları sokaklara terk ediyorlar!
  • 25-03-2020
  • 0 yorum
  • 30035 okunma
Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve tüm dünyaya yayılan Koronavirüs, hayvanları da etkiledi. Evcil hayvan sahipleri, Koronavirüs'ün bulaşmasından endişelenerek can dostlarını terk edip, sokaklara bırakmaya başladı.

Koronavirüs'ün (Covid-19) hayvanlardan insanlara bulaştığı şeklindeki kulaktan dolma bilgiler nedeniyle evcil hayvanlar, sokaklara terk edilmeye başlandı. Eskişehir Hayvanları Koruma Yaşam Haklarını Savunma Derneği Başkanı Nesrin Çiçek, Koronavirüs'ün hayvanlardan insanlara bulaşmadığını belirterek, "Özellikle aşıları düzenli yapılan hayvanların Koronavirüs'e neden olmadığını biliyoruz. Şu ana kadar evcil hayvanlardan virüs bulaşan da olmadı" dedi

 

Sokak hayvanları da alınan tedbirler kapsamında vatandaşlar sokağa çıkmayınca beslenemiyor. Kafe, pastane ve restoran gibi iş yerlerinin kapatılmasıyla sokak hayvanları yiyecek bulamamanın yanı sıra barınacak ve ısınacak yer de bulamıyor.

"Evcil hayvandan Koronavirüs bulaşan olmadı"

Eskişehir Hayvanları Koruma Yaşam Haklarını Savunma Derneği Başkanı Nesrin Çiçek, hayvanların salgın korkusuyla sokaklara terk edilmesine ilişkin çok sayıda ihbar aldıklarını söyledi.

Koronavirüs salgını ve özellikle evcil hayvanlarla ilgili bilgilendirmeler yapılması gerektiğini ifade eden Çiçek, "Koronavirüs salgının ardından evcil hayvanlarla ilgili de bilgilendirmeler yapılmalı. Çünkü insanlar şu an biraz panik halinde ve kulaktan dolma bilgilerle hareket ediyorlar. Virüs korkusuna sürekli baktıkları hayvanları sokaklara terk ediyorlar. Aslında uzmanların görüşleri hayvandan insanlara bulaşan direk bir hastalık değil Koronavirüs. Sokaklarda hayvanları besleyenlerin de evlerine çekilerek hayvanları sokaklara terk ettikleri, evcil hayvan bakanlarında salgından korkarak sokağa bıraktıkları ihbarlarını alıyoruz. Hayvanların bakımlara ihtiyaçları var, bakımevlerinin zaten bu konuda yoğunluğu fazla. Bir de sokaklara terk edilen hayvanlar ayrıca yük getiriyor. İnsanların evde baktıkları hayvanları da sağlık açısından, özellikle aşıları düzenli yapılan hayvanların Koronavirüs'e neden olmadığını biliyoruz. Şu ana kadar evcil hayvanlardan virüs bulaşmadı" dedi.

Etiketler : -

Yorumlar

Diğerleri

ARŞİV